Podsumowanie miesiąca ISG – sierpień 2024

ISG 01 września 2024

Okres wakacyjny to wyjątkowy czas dla miłośników sportu. Z jednej strony jest to przerwa od rozgrywek ligowych w wielu dyscyplinach, z drugiej – okres wielkich imprez i sportowych emocji. Tegoroczne lato obfitowało w wydarzenia, które dostarczyły nam wielu niezapomnianych przeżyć – od piłkarskich emocji związanych z EURO 2024 i Copa América, przez Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024, aż po pełen niezwykłych osiągnięć Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Dla zespołu Institute for Sport Governance był to czas intensywnej pracy projektowej, licznych publikacji oraz wystąpień medialnych. Szczegóły dotyczące tego, co działo się w ostatnich miesiącach znajdziecie w naszym najnowszym podsumowaniu!

💥News miesiąca 💥

Jednym z flagowych pomysłów na zwiększenie transparentności naszej organizacji było przygotowanie raportu podsumowującego działalność ISG w ciągu całego poprzedniego roku. Z dumą możemy ogłosić, że plan ten zakończył się pełnym sukcesem.  

Raport ISG 2023 to kompleksowe opracowanie wszystkich naszych inicjatyw. Znajdziecie w nim m.in.: 

  • podsumowanie projektów europejskich, w których wzięliśmy udział,  
  • opis wydarzeń objętych naszym patronatem, 
  • łatwy dostęp do naszych ostatnich publikacji.  

Serdecznie zachęcamy do lektury! 

Co słychać w #teamISG? 🔴⚪️🟠

26 lipca rozpoczęły się XXXIII Igrzyska Olimpijskie, które przepełnione były zarówno licznymi wartościowymi praktykami z zakresu zrównoważonego rozwoju czy zarządzania, jak i kontrowersjami. My jednak postanowiliśmy skupić się na tych pierwszych, czego efektem był m.in. artykuł Junior Project Managera ISG – Rafała Kaszubskiego pt. ,,Igrzyska nareszcie równe!”. 

Paryskie Igrzyska były pierwszymi, w których liczba zawodników reprezentujących płeć męską i żeńską była identyczna, co stanowi niezwykle ważny krok w zmaganiach o równouprawnienie kobiet w sporcie. O tym, jak rozpoczynała się historia kobiet na nowożytnych igrzyskach, jakie sukcesy odnosiły polskie olimpijki, a także jakie zmiany wprowadzono, żeby wyrównać liczbę zawodników przeczytacie w artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy! 

🔴⚪️🟠 

O igrzyskach olimpijskich rozmawiał także dr Grzegorz Botwina, który na zaproszenie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego miał przyjemność wziąć udział w podcaście ,,WZ-ka z Biznesem”. 

Szczególnie zachęcamy do zwrócenia uwagi na fragment dotyczący roli wielkich sportowców w budowaniu ,,soft power” państwa. 

Cały odcinek dostępny tutaj.  

🔴⚪️🟠 

Dr Grzegorz Botwina swoimi przemyśleniami związanymi z Igrzyskami w Paryżu podzielił się także na łamach Rzeczpospolitej

Z artykułu dostępnego tutaj dowiecie się m.in. o: 

  • Wykorzystaniu Karty Społecznej Paryż 2024 
  • Innowacjach we wiosce olimpijskiej 
  • Wpływie igrzysk na środowisko 

Serdecznie zachęcamy do lektury! 

🔴⚪️🟠 

Wracając do występów w podcastach, 7 sierpnia gościem ,,The Business of Sport Polska” był Rafał Kaszubski, który w rozmowie z Arkadiuszem Putkowskim opowiedział o rozmaitych aspektach związanych z działalnością w Kole Naukowym Prawa Sportowego ,,Ius et Sport” funkcjonującym przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.  

Zapis rozmowy dostępny jest tutaj.  

🔴⚪️🟠 

Kolejny podcast, kolejny występ reprezentanta ISG – Dr Grzegorz Botwina był gościem w „Instant Insights – GlobalData Thematic Intelligence„! W fascynującej rozmowie poruszył tematy związane z: 

  • działalnością ISG, 
  • spadającym zainteresowaniem organizacją igrzysk olimpijskich,  
  • czynnikami wpływającymi na to zjawisko,  
  • perspektywami na odbudowanie rywalizacji wśród potencjalnych kandydatów o możliwość organizacji igrzysk. 

Nie przegapcie tej interesującej konwersacji! Sprawdźcie nagranie z wywiadu

🔴⚪️🟠 

Ostatnim materiałem, który opublikowaliśmy w tym miesiącu była rozmowa dr. Grzegorza Botwiny z Rafałem Kaszubskim o zbliżającej się nowelizacji ustawy o sporcie. Poruszyliśmy w niej niemal wszystkie zaproponowane zmiany, a nie zabrakło miejsca także na kilka nowych postulatów.  

Nagranie, które powstało we współpracy ISG z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskim Centrum Studiów i Badań Olimpijskich znajdziecie na YouTube oraz Facebooku.  

Kącik prawno-sportowy ⚖️⚽

Ostatni miesiąc przyniósł dwa ciekawe dokumenty dla krajowego sportu.  

Po pierwsze, polski rząd wsparł organizację Mistrzostw Europy U20 i U23 w lekkiej atletyce w Bydgoszczy w 2027 roku. 

Rada Ministrów opublikowała projekt uchwały w sprawie organizacji Mistrzostw Europy U20 i U23 w lekkiej atletyce, które mają odbyć się w 2027 roku w Bydgoszczy. To prestiżowe wydarzenie jest ogromną szansą na promocję lekkiej atletyki w Polsce oraz umocnienie pozycji naszego kraju na sportowej mapie Europy. Rządowe wsparcie, obejmujące kluczowe gwarancje i ułatwienia dla uczestników, stanowi istotny krok w kierunku pozyskania możliwości organizacji tego wydarzenia. Bydgoszcz z bogatym doświadczeniem w organizacji wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie oraz rządowym poparciem ma teraz realną szansę na przyciągnięcie uwagi całej Europy. 

Po drugie, pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie oceny fizycznego rozwoju dzieci i młodzieży. 

Od 30 lipca 2024 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki dotyczące oceny fizycznego rozwoju dzieci i młodzieży. Dokument ten precyzuje zakres informacji objętych zleceniem na przeprowadzenie ekspozycji pozamedycznych, co jest szczególnie istotne w kontekście przyszłej kariery sportowej, tanecznej czy kariery w innych dziedzinach wymagających wysokiej sprawności fizycznej. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek stosowania określonego wzoru zlecenia oraz szczegółowe wytyczne dotyczące danych i uzasadnienia medycznego. Celem tych zmian jest poprawa jakości oceny rozwoju fizycznego młodych ludzi, co ma pomóc w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji dotyczących ich przyszłej kariery. 

Zobacz także: