Podsumowanie miesiąca ISG – lipiec 2024

ISG 15 lipca 2024

Za nami EURO 2024 oraz Copa America, a już za kilka dni rozpoczyna się kolejne sportowe święto – Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu! Zanim jednak pochłoną nas emocje związane z kibicowaniem polskim sportowcom zapraszamy do lektury naszego podsumowania!

💥News miesiąca 💥

W każdym z obszarów, które stanowią przedmiot działalności Institute for Sport Governance, stawiamy na nieustanny rozwój kompetencji naszego zespołu, czemu świetnie sprzyja wymiana praktyk z najlepszymi ekspertami!

W tym duchu pod koniec czerwca zorganizowaliśmy spotkanie liderów społecznej odpowiedzialności zajmujących się tą tematyką w różnych organizacjach sportowych.

Wydarzenie rozpoczęła prezentacja dr. Pawła Zembury, który zaprezentował naszym gościom kluczowe informacje i statystyki związane z poziomem CSR w Polsce będące wynikiem m.in. analiz, które przeprowadziliśmy wśród profesjonalnych lig sportowych w Polsce w ostatnich latach. Wszystkie raporty możecie znaleźć w naszej bazie wiedzy.

Przeprowadzona po prezentacji dyskusja z udziałem wszystkich uczestników przyniosła bardzo wiele ciekawych konkluzji, które zebraliśmy dla Was w dedykowanym artykule na naszej stronie. Omówiliśmy w nim między innymi najważniejsze przeszkody, szanse oraz trendy we wdrażaniu odpowiedzialności społecznej. Znajdziecie tam także ciekawe przykłady, których analiza stanowi doskonały punkt wyjścia do rozważań nad poziomem CSR w Waszych organizacjach!

Spotkanie to było wstępem do długofalowych działań, dlatego jeżeli jesteście zainteresowani tematem odpowiedzialności społecznej i chcielibyście wziąć udział w tego typu spotkaniach, napiszcie do nas na info.govsport.eu!

Co słychać w #teamISG? 🔴⚪️🟠

Wysokie temperatury dają się we znaki i nie zachęcają do wzmożonego wysiłku, jednak mimo to zespół Institute for Sport Governance nie zwalnia tempa!

Miesiąc rozpoczęliśmy od oficjalnego ogłoszenia naszego udziału w projekcie Open Data For Sport Governance (OD4SG). Celem tej inicjatywy jest stworzenie zautomatyzowanego i powszechnie dostępnego narzędzia cyfrowego, które umożliwi organizacjom sportowym wdrażanie najlepszych praktyk zarządzania poprzez analizę porównawczą kluczowych obszarów ich działalności. Sport nie może pozostawać obojętny na postępujący rozwój technologii i informatyzację, dlatego cieszymy się, że wspólnie z konsorcjum projektu, w którego skład wchodzą organizacje z Hiszpanii, Litwy, Malty oraz Portugalii, będziemy mogli przyczyniać się do postępów sportu także w tych obszarach.

🔴⚪️🟠

Pozostając w tematyce współpracy partnerskiej, miło jest nam poinformować, że w ostatnim czasie mieliśmy przyjemność wziąć udział w trzech spotkaniach projektowych.

FemCoach, czyli inicjatywa mająca na celu zwiększenie i umocnienie roli kobiet we współczesnym świecie sportu, w szczególności poprzez rozwój kompetencji trenerów oraz zapewnienie kobietom trenującym grupy młodzieżowe możliwości zdobywania odpowiednich kompetencji w różnych obszarach. Podczas ostatniego spotkania projektowego, w którym udział wzięła koordynator projektów ISG – Monika Chlebek, omawiane były aktualne postępy w pracy, między innymi szczegóły badania pozwalającego na określenie środowiska pracy oraz potrzeb trenerek współpracujących z młodzieżą, a także kwestie organizacji warsztatów dotyczących tej tematyki.

Wierzymy, że te działania wesprą postępujący wzrost roli kobiet w sporcie, czego doskonałym dowodem jest fantastyczna informacja, która obiegła świat w ostatnich miesiącach – po raz pierwszy w historii nowożytnych letnich igrzysk olimpijskich, w zawodach weźmie udział tyle samo mężczyzn i kobiet!

W tym kontekście zainteresować może Was także wywiad na temat projektu nowelizacji ustawy o sporcie z dr. Grzegorzem Botwiną, który już niedługo pojawi się na naszych mediach społecznościowych. Ważnym jego elementem jest m.in. omówienie zmiany wprowadzającej parytety w zarządach polskich związków sportowych.

🔴⚪️🟠

Kolejne spotkanie dotyczyło równie istotnego tematu jakim jest ochrona socjalna sportowców wyczynowych, czyli oś zainteresowania inicjatywy SOPROS. Projekt wchodzi w kluczowy etap, który rozpoczęty został przez uruchomienie oraz pierwsze testy internetowego narzędzia do samooceny sportowców w zakresie przysługujących im praw i świadczeń socjalnych.

Jak działa narzędzie?

  • Sportowiec wypełnia formularz, dostarczając w ten sposób podstawowych i niezbędnych informacji potrzebnych do analizy.
  • System analizuje dane i przedstawia zakres przysługującej opieki socjalnej.
  • Sportowiec podaje dodatkowe informacje w celu otrzymania jeszcze precyzyjniejszego obrazu swojej sytuacji socjalnej.

Ochrona socjalna to prawo każdego człowieka, dlatego cieszymy się, że wspólnie możemy zadbać o jego jeszcze lepszą realizację w polskim i europejskim sporcie!

🔴⚪️🟠

Tę część podsumowania kończymy raportem ze spotkania w ramach projektu Sport Transparency Index, czyli inicjatywy mającej na celu stworzenie narzędzia oraz bazy danych pozwalających na szybkie zbadanie poziomu przejrzystości organizacji sportowych z różnych poziomów – od lokalnych klubów po międzynarodowe federacje sportowe.

Podczas spotkania, które zorganizowaliśmy dla naszych partnerów w Warszawie, zapadło bardzo wiele istotnych decyzji, które wprowadziły projekt w decydującą fazę! Rozmawialiśmy m.in. o zakończonych etapach prac, przygotowaniach do uruchomienia internetowego kursu oraz wstępnych pomysłach na konferencję kończącą projekt.

Transparentność to jeden z kluczowych elementów good governance w organizacjach sportowych, dlatego jeżeli chcecie być na bieżąco i wspólnie z nami rozwijać się w tej dziedzinie, serdecznie zachęcamy Was do zarejestrowania się na oficjalnej stronie projektu, dzięki czemu otrzymacie wiele wartościowych materiałów! Szczegóły dostępne tutaj!

Warto poczytać 📖

Zobaczcie, jakie propozycje lektur przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu:

1. Raport ,,Paryż 2024. Bezpieczeństwo, ekonomia oraz geopolityka igrzysk olimpijskich” Polskiego Instytutu Dyplomacji Sportowej
Raport to debiutancka publikacja PIDS, która stanowi świetne studium licznych aspektów organizacyjnych tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Znajdziecie w niej wiele ciekawych statystyk, wartościowych obserwacji, a także krótki komentarz Prezesa ISG – dr. Grzegorza Botwiny. Serdecznie polecamy!

Raport dostępny tutaj.

2. An overview of the international sport events organized in each European country – EASETalks
Dyrektor Zarządzający Institute for Sport Governance, Piotr Popławski, wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym EASE, podczas którego miał okazję zaprezentować wnioski z organizacji turnieju World Rugby HSBC Sevens Challenger w Krakowie. Jego wystąpienie wzbogaciło #EaseTalks, czyli badanie prowadzone nad zagadnieniem organizacji imprez sportowych w Europie połączone z międzynarodową dyskusją, którego podsumowanie znajdziecie tutaj.

Kącik prawno-sportowy ⚖️⚽

Igrzyska Olimpijskie 2024, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia, są największym wielodyscyplinarnym wydarzeniem sportowym roku. Jednak organizacja tego wydarzenia niesie ze sobą wiele wyzwań prawnych zarówno w kwestiach organizacyjnych, jak i sportowych.

Nowe regulacje prawne

Francuski rząd wprowadził nowe prawo, ‘Loi no 2023-380 du 19 mai 2023’, które zwiększa uprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i walki z dopingiem. Przepisy te, choć budzą kontrowersje ze względu na surowe środki bezpieczeństwa, mają na celu zapewnienie ochrony zarówno uczestnikom, jak i widzom.

Wyzwania związane z bezpieczeństwem

Zwiększone ryzyko związane z konfliktami na Ukrainie i w Izraelu oraz nietypowa ceremonia otwarcia na Sekwanie nie pozostają bez wpływu na organizację wydarzenia w kwestii bezpieczeństwa. Nowe prawo umożliwia wykorzystanie algorytmów do analizy obrazów z kamer CCTV w celu zarządzania bezpieczeństwem, choć ich stosowanie jest ściśle regulowane.

Spory prawne

Diane Mullenex, przewodnicząca Sekcji Przemysłu Rozrywkowego IBA, przewiduje mogące pojawić się wyzwania prawne związane z nowymi regulacjami oraz innymi środkami, takimi jak przejęcie akademików studenckich na potrzeby zakwaterowania olimpijskiego.

Sprawy sportowe

Prawo sportowe odegra istotną rolę w przygotowaniach do wydarzenia. W czerwcu 2024 roku Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił sprawę transpłciowej pływaczki Lii Thomas, co uniemożliwi transpłciowym kobietom udział w zawodach kobiet na poziomie elitarnym.

Udział Rosji

CAS podtrzymał decyzję MKOl o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, ale rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli rywalizować jako neutralni zawodnicy. Wciąż jednak możliwe są protesty przeciwko ich udziałowi, co reguluje zasada 50 MKOl.

Doping

W czasie trwania Igrzysk, a także po ich zakończeniu kluczową rolę w przypadkach dopingowych odgrywają prawnicy. Najczęściej sprawy dotyczące tej tematyki są skomplikowane i często wysokoprofilowe, z wykorzystaniem dużej ilości informacji medycznych i naukowych.

Sponsoring i reklama

Igrzyska Olimpijskie wiążą się również z wyzwaniami prawnymi w zakresie sponsoringu i reklamy. MKOl ma surowe zasady dotyczące wykorzystania swojej marki, a wszelkie naruszenia będą szybko rozpatrywane. Polski Komitet Olimpijski respektując międzynarodowy katalog zasad przygotował dedykowany wniosek, którego rozpatrzenie pozwala na komercyjne wykorzystanie wizerunku sportowca w stroju olimpijskim. Zgodnie z zasadą 40 MKOl oraz jej implementacją w postaci art. 14 ustawy o sporcie PKOl jest wyłącznie uprawniony do wykorzystywania wizerunku członka polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w stroju reprezentacji olimpijskiej, dlatego każde naruszenie tej zasady może wiązać się z sankcjami prawnocywilnymi.

Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu będą nie tylko wielkim wydarzeniem sportowym, ale również źródłem wielu kwestii prawnych, które będą wymagały zaangażowania ekspertów z różnych dziedzin prawa.

Sprawdż także: