Podsumowanie miesiąca ISG – czerwiec 2024
Wchodzimy w fantastyczny czas dla każdego kibica piłki nożnej! Pierwsze wyniki EURO2024 już za nami, a coraz bliżej także do rozpoczęcia tegorocznej edycji Copa America. Mamy nadzieję, że Wam również udziela się ta niezwykła atmosfera i z jeszcze większym zaangażowaniem oraz naładowani pozytywnymi emocjami siadacie do wykonywania swoich codziennych obowiązków!
A jeżeli macie akurat chwilę wolnego (a w telewizji nie jest transmitowane akurat żadne spotkanie) zapraszamy do lektury naszego newslettera, mając nadzieję, że znajdziecie tu inspirujące i wartościowe dla Waszego rozwoju treści! 📖
💥News miesiąca 💥
W ostatnim miesiącu postawiliśmy kolejny ważny krok w realizacji koordynowanego przez nas projektu 𝐀𝐂𝐓𝐈𝐎𝐍+: 𝐆𝐨𝐯𝐞𝐫𝐧𝐚𝐧𝐜𝐞 + 𝐒𝐩𝐨𝐫𝐭 + 𝐈𝐦𝐩𝐥𝐞𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐭𝐢𝐨n!
6 czerwca w urokliwym Tallinnie w Estonii miało miejsce drugie spotkanie projektowe naszego zespołu. Z radością przywitaliśmy naszych partnerów z Cypru, Bułgarii, Grecji, Litwy, Portugalii, Belgii, Luksemburga, Estonii i Malty, po czym przeszliśmy do omówienia bieżącego etapu naszej pracy.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Margusa Klaana – szefa Departamentu Sportowego Estońskiego Ministerstwa Kultury. Podczas swojej wypowiedzi podzielił się z uczestnikami swoimi rozważaniami nad kilkoma niezwykle interesującymi zagadnieniami, które z pewnością uwzględnimy w dalszych działaniach nad projektem.
Po inauguracji batutę przejął Prezes ISG – dr Grzegorz Botwina, który dokonał podsumowania dotychczasowych postępów i przeprowadził naszych partnerów przez dalsze planowane etapy, omawiając każdy z nich. Co bardzo nas cieszy, nie zabrakło pytań, dzięki którym wspólnymi siłami wypracowaliśmy najlepszy model dla realizacji kolejnego zadania projektowego, jakim będzie przeprowadzenie wywiadów środowiskowych na temat przeszkód w implementacji zasad good governance w krajowych federacjach sportowych.
Na spotkaniu obecny był także dyrektor zarządzający naszego think tanku – Piotr Popławski, który przedstawił partnerom najważniejsze kwestie organizacyjne. Bardzo cieszymy się, że projekt nabiera rozpędu i głęboko wierzymy, że efekty naszych prac przyniosą bardzo dobre rezultaty dla całego sektora sportowego w Europie.
Jeżeli interesują Was kwestie good governance i postępy naszego projektu, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia dedykowanej strony internetowej:
Co słychać w #teamISG? 🔴⚪️🟠
Pod koniec maja reprezentacja Institute for Sport Governance w składzie Piotr Popławski, Paweł Zembura i Rafał Kaszubski miała przyjemność wziąć udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ,,Etyka i fair play z perspektywy działalności PZPN”, zorganizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz organizacją odpowiedzialną za działania na poziomie wojewódzkim – Mazowieckim Związkiem Piłki Nożnej.
Konferencja miała na celu przedstawienie etycznych aspektów sportu oraz roli piłki nożnej w stabilizowaniu systemu sportowego, społeczeństwa i jego kultury. Szczególnie wartościowe z naszej perspektywy było wystąpienie Mecenas Agnieszki Syczewskiej z kancelarii Sekretarza Generalnego PZPN, która opowiedziała o kwestiach związanych z polityką ochrony dzieci i młodzieży w polskiej piłce. Młodzi ludzie to jedna z najważniejszych grup interesariuszy sportu, ponieważ to od nich będzie zależał jego dalszy rozwój. Publikowanie i systematyczne wdrażanie założeń obranych strategii oraz długoterminowych polityk zapewniania bezpieczeństwa najmłodszym stanowi jeden z kluczowych fundamentów społecznej odpowiedzialności klubów sportowych. Liczymy, że organizacje sportowe zainspirowane wartościową prezentacją mecenas Syczewskiej będą podejmowały kolejne inicjatywy w tym zakresie, a poziom bezpieczeństwa młodych zawodników będzie rósł z każdym kolejnym miesiącem.
Także pozostałe prelekcje poruszały tematy bliskie naszej działalności. Rzecznik Etyki PZPN – prof. ks. Jerzy Kostorz przedstawił w swojej prezentacji najważniejsze założenia kodeksu etyki PZPN, a także po krótce opisał proces jego powstawania, w szczególności uwzględniając bezpośrednie przyczyny, które przyczyniły się do powstania takiego dokumentu dotykającego polskiej piłki nożnej. Prof. Andrzej Wach z Uniwersytetu Warszawskiego, będący przez wiele lat szefem działu prawnego PZPNu, opowiedział zgromadzonym uczestnikom o znaczeniu etyki dla fundamentów prawa sportowego oraz orzeczeń trybunałów arbitrażowych ds. sportu. Swoje wystąpienie dotyczące kwestii fauli werbalnych zaprezentował także dr Tomasz Bohdan z Politechniki Opolskiej.
Cieszymy się, że na polskiej scenie naukowej coraz częściej poruszane są zagadnienia związane ze sportem i liczymy na kolejne równie wartościowe konferencje w tym zakresie!
🔴⚪️🟠
Pozostając w tematyce wartościowych wydarzeń dotyczących sportu, warto wspomnieć, że zespół ISG wziął udział także w konferencji pod nazwą ,,Miejsce aktywności fizycznej w naszym życiu”, która odbyła się w portugalskim Instituto Politécnico da Maia niedaleko Porto.
Wydarzenie, na którym obecna była Monika Chlebek, obejmowało szereg wykładów i paneli dyskusyjnych poruszających najważniejsze problemy współczesnego sportu. Z naszego punktu widzenia szczególnie interesujący okazał się wykład ,,Assisted Exercise Interventions in a Gamified Environment for Older Adults” dotyczący promowania aktywności fizycznej wśród ludzi starszych i włączenia społecznego poprzez sport, który nawiązywał do europejskiego projektu SenAte ,,Seniors Active at Home”. Sport jako jedno z najważniejszych zjawisk społeczno-kulturalnych posiada niezwykle duży potencjał do oddziaływania na społeczeństwo i promowanie wśród jego członków wartościowych postaw. Pomimo faktu, że sport profesjonalnie uprawiany jest głównie przez osoby w wieku 20-40 lat, aktywność fizyczna jest istotna także dla starszych osób. Według danych Eurostatu z 2017 roku mniej niż połowa (44,5%) dorosłej populacji UE-27 (w wieku 16 lat lub więcej) spędzała co najmniej trzy godziny tygodniowo na aktywności fizycznej poza pracą. Wyniki w grupie osób w wieku 50-64 lat były nieco niższe i wynosiły 43,2%. Interesujące jest to, że nieco wyższy odsetek (44,5%) osób w wieku 65-74 lata spędzał co najmniej trzy godziny tygodniowo na aktywności fizycznej, co być może warunkowane jest dodatkowym czasem wolnym wynikającym z przejścia na emeryturę.
Jakie są najbardziej zalecane dyscypliny sportowe dla osób w wieku 55+?
🔸Spacerowanie / hiking
🔸Pływanie
🔸Jazda na rowerze
🔸Tai chi
🔸Golf
🔸Chodzona piłka nożna
🔸Yoga
Jeżeli dla Waszej organizacji włączenie społeczne również stanowi ważny element działalności to założenie sekcji poświęconej jednej z tych dyscyplin z pewnością zostanie bardzo docenione przez lokalnych reprezentantów tych grup wiekowych!
🔴⚪️🟠
Na koniec tej części podsumowania wracamy do tematyki społecznej odpowiedzialności. EURO 2024 rozgrywane w Niemczech już dziś po raz kolejny uwidacznia, jak duże znaczenie dla społeczności potrafi mieć piłka nożna. Liczba potencjalnych interesariuszy takich imprez sportowych daje gigantyczne możliwości organizacjom sportowym, którym zależy na wywieraniu pozytywnego wpływu na problemy społeczne i środowiskowe. O tym, w jaki sposób można to robić odpowiadał niedawno w wywiadzie dla Radia TOK FM reprezentant ISG i ekspert w zakresie CSR – dr Paweł Zembura.
Serdecznie zachęcamy do odsłuchania rozmowy!
Warto poczytać 📖
Zobaczcie, jakie propozycje lektur przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu:
- European Social Charter For Sport Events
Bieżące lato to okres przepełniony wielkimi imprezami sportowymi: Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, EURO2024, Copa America czy Igrzyska Olimpijskie 2024 to tylko niektóre z nich. Dlatego też serdecznie polecamy lekturę Europejskiej Karty Społecznej dla Wydarzeń Sportowych, która stanowi kompendium wiedzy na temat organizacji sportowych imprez masowych. Praca nad tym projektem była dla nas bardzo wartościową przygodą i głęboko wierzymy, że także Wam przyniesie dużo pożytku.
Dokument dostępny tutaj.
- UEFA Euro 2024 ESG Strategy
Dużo miejsca poświęciliśmy w tym newsletterze odpowiedzialności społecznej organizacji sportowych oraz imprez masowych. Jak połączyć te dwa zagadnienia? Odpowiedzi na to znajdziecie w strategii ESG UEFA na tegoroczne Mistrzostwa Europy.
Dokument dostępny tutaj.
- ,,Łatwo narzekać, że nastolatki dużo ważą i się nie ruszają”.
W naszym newsletterze wspominaliśmy już o aktywizacji osób w starszym wieku poprzez sport. A jak wygląda to w przypadku młodzieży? O tym dla ,,Newsweeka” opowiadał w wywiadzie dr Paweł Zembura. Zachęcamy do lektury.
Artykuł dostępny tutaj.
Kącik prawno-sportowy ⚖️⚽
Piłka nożna jest w tym momencie na ustach wszystkich fanów sportu, dlatego też w tej edycji kącika prawno-sportowego przygotowaliśmy dla Was ciekawostkę bezpośrednio wpływającą na przebieg spotkań m.in. podczas EURO2024.
Pamiętacie znikający spray, który wykorzystywali sędziowie do oznaczania miejsca wykonania rzutu wolnego oraz ustawienia muru? Nie jesteśmy pewni, czy zauważyliście, że od jakiegoś czasu arbitrzy przestali go używać. Dlaczego?
W 2021 roku Sąd Najwyższy Brazylii wydał przełomowe orzeczenie dotyczące patentu na ,,znikający spray do boisk sportowych” firmy 9.15 Fair Play Limit. Spray ten, używany do wyznaczania odległości podczas rzutów wolnych, stał się nieodłącznym elementem meczów piłkarskich na całym świecie. Jednak używanie go wynikające z zarządzenia FIFA, światowego organu zarządzającego piłką nożną, zostało uznane za naruszające patent tej innowacji.
Firma 9.15 Fair Play, założona przez argentyńskiego dziennikarza Pabla Silvę oraz jego brazylijskiego partnera Heine Allemagne, przez lata toczyła nierówną walkę z gigantem piłkarskim. Jak mówi Silva: „To była walka Dawida z Goliatem – bardzo duży przeciwko bardzo małemu. Prowadziliśmy nierówną bitwę, którą przegraliśmy, ale dzięki ciężkiej pracy i wysiłkowi udało nam się ostatecznie odnieść historyczne zwycięstwo.”
Sąd orzekł, że FIFA naruszyła patent 9.15 Fair Play, co mogłoby kosztować organizację nawet 100 milionów dolarów. Kwota ta obejmuje rekompensaty za każde zorganizowane przez FIFA spotkanie od 2018 roku, w tym mistrzostwa świata w Rosji, oraz odsetki i koszty prawne.
Pomysł na znikający spray powstał niezależnie w Brazylii i Argentynie, gdzie Allemagne i Silva eksperymentowali z różnymi substancjami, by stworzyć produkt spełniający wymogi FIFA: prosty, tani i efektywny. Po serii testów i próbnych wdrożeń, spray zadebiutował na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku. Niestety po śmierci Julio Grondony, wiceprezydenta FIFA, i odejściu Seppa Blattera, współpraca z FIFA uległa załamaniu, co zmusiło 9.15 Fair Play do podjęcia kroków prawnych.
Pomimo wieloletnich zmagań i orzeczenia sądowego FIFA podjęła liczne środki odwoławcze, twierdząc, że działała zgodnie z prawem i w dobrej wierze. Konflikt ten pokazuje, jak trudna może być walka o uznanie i sprawiedliwość w świecie sportu.
Silva podsumowuje: „Po tylu latach walki odczuwam ogromne rozczarowanie osobiste. Myślałem, że mamy umowę z FIFA, ale ona zniknęła… jak ten spray.”
Liczymy, że tego typu konfliktów będzie coraz mniej, a tegoroczne imprezy będą koncentrowały się wyłącznie na rywalizacji sportowej.