Podsumowanie miesiąca ISG – luty 2024
Co słychać w #teamISG? 🔴⚪️🟠
Pierwszy tydzień lutego obfitował w kolejne wydarzenia, w których mieliśmy przyjemność wziąć udział! 🥳
Prezes ISG dr Grzegorz Botwina wziął udział w 13. edycji międzynarodowej konferencji ,,Play the Game”, podczas której opowiedział o wdrażaniu Europejskiego Kodeksu Good Governance, będącego efektem prac w pilotażowym projekcie #ACTION. Konferencja odbywa się co dwa lata, a tegoroczna edycja miała miejsce w norweskim Trondheim.
Od lat jasne jest, że dużo łatwiej (chociaż też nie łatwo!) jest opracować strategię niż ją wdrożyć. Idąc za tą myślą jeszcze bardziej cieszymy się, że organizowane są wydarzenia właśnie takie jak ,,Play the Game 2024”!
Po więcej informacji na temat wydarzenia zapraszamy na oficjalną stronę:
🔗 https://www.playthegame.org/
A my, żeby jeszcze mocniej wspierać wdrażanie dobrych praktyk good governance w europejskim sporcie, kontynuujemy prace nad naszymi projektami, w szczególności nad #ACTION+. Stanowi on świetną platformę do międzynarodowej integracji i edukacji na rzecz odpowiedzialnego zarządzania orgnizacjami sportowymi.
Projekt ACTION+ stanowi bezpośrednią kontynuację projektu ACTION, zakończonego w 2023 r. stworzeniem Europejskiego Kodeksu Good Governance w Sporcie. Celem projektu jest integracja krajowych agencji, ministerstw oraz uniwersytetów w działaniach na rzecz wdrażania reform i rozpowszechniania zasad good governance.
Warto poczytać 📖
Luty przyniósł z naszej strony publikację kolejnego badania odpowiedzialności społecznej organizacji sportowych. Tym razem na tapet wzięliśmy kluby grające na co dzień w FORTUNA 1. LIGA.
Badanie obejmuje swoim zakresem trzy obszary działalności podejmowanej przez kluby sportowe:
🔸Społeczność
🔸Środowisko
🔸Rządzenie
Oceny w poszczególnych obszarach wynosiły: 16% w obszarze społeczeństwo, 6% w obszarze środowisko i 20% w obszarze rządzenie.
“Zagłębiając się w wyniki raportu można zauważyć, że, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych sezonach, w klubach relatywnie wyższe wyniki uzyskiwane są w obszarze rządzenia, natomiast w bardzo ograniczonym stopniu widoczne jest zaangażowanie w obszarze środowiska. Większość klubów Fortuna 1 Ligi zdaje się być na wczesnym etapie adaptacji wymogów dotyczących odpowiedzialności z procesu licencyjnego” – tłumaczy jeden z autor badania – dr Paweł Zembura.
Kto się wyróżnił?
Mimo wyraźnej stagnacji w rozwoju działań na rzecz społecznej odpowiedzialności, przeprowadzone badanie przyniosło wiele wartościowej wiedzy i praktyk godnych naśladowania.
🥇 Biorąc pod uwagę łączny wynik, najbardziej odpowiedzialnym klubem w Fortuna 1. Lidze jest ŁKS Łódź, osiągając średnią 24%, na którą złożyły się odpowiednio:
🔸Społeczność – 26%
🔸Środowisko – 23%
🔸Rządzenie – 22%
Podium uzupełniają natomiast Górnik Łęczna oraz GKS Katowice, osiągając po 23%.
💡Dobre praktyki 💡
Celem badania nie jest jednak wybór najlepszych i najgorszych drużyn w kwestii odpowiedzialności społecznej, a odnalezienie dobrych pomysłów i praktyk na wzmacnianie tego aspektu działalności organizacji sportowych. Jakie dobre praktyki udało się zidentyfikować tym razem?
„Serduszko GieKSy” (GKS Katowice) 🟢❤️🟡
Organizacja promuje sport powszechny. „Serduszko GieKSy” to zajęcia zabawowo-sprawnościowe dla chłopców i dziewczynek w wieku przedszkolnym, ukierunkowane na rozwijanie sprawności fzycznej i umiejętności społecznych poprzez sport. Stanowią one z pewnością ciekawe wprowadzenie do aktywności sportowej i nauki o zdrowym stylu życia w atrakcyjnej formie zabawy. Zajęcia w 2022 r. odbywały się w 16 przedszkolach, dwa razy w tygodniu. Do dnia dzisiejszego projekt jest kontynuowany przez działającą przy klubie fundację.
Edukacja o recyklingu (Podbeskidzie Bielsko-Biała) ♻️
Klub Podbeskidzie Bielsko-Biała publikował na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych cykl materiałów dotyczących segregowania odpadów. Materiały były dostępne w formie pisemnej, infografk i wideo, w których tworzenie zostali zaangażowani też zawodnicy. Klub realizował tę kampanię wraz z Wydziałem Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.. To rzadki przykład zaangażowania organizacji sportowej w działania ograniczające negatywny wpływ na środowisko.
Po resztę dobrych praktyk oraz pełną treść raportu zapraszamy na naszą stronę lub do linku poniżej:
🔗 https://bit.ly/ISG_RaportCSR_Fortuna1Liga
Kącik prawno-sportowy ⚖️⚽
Wbrew pozorom powiązania sportu z prawem są w zasadzie codziennością i mają nieustanny wpływ na sytuację zawodników, klubów czy organizacji sportowych.
W kąciku prawno-sportowym będziemy po krótce omawiać jedno ciekawe zagadnienie prawnosportowe, które wyróżniło się w ostatnich dniach.
✅ Temat tygodnia: Kariera sportowa może być dobrem prawnie chronionym
Jak się okazuje, tak względnie oczywista teza w polskim orzecznictwie wciąż pozostawała niewyjaśniona – aż do teraz! 30 stycznia 2024 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała wyrok w sprawie z powództwa judoki, który nie został powołany do udziału w uniwersjadzie w 2017 roku, mimo spełniania wszystkich warunków kwalifikacji i bycia liderem w swojej kategorii wagowej.
Sprawa przez wiele lat ciągnęła się w I i II instancji, nie przynosząc jednak powodowi satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. W ostateczności, spór trafił przed Sąd Najwyższy, który uchylił wyrok II instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dlaczego?
Zdaniem sędziego sprawozdawcy: ,,Sąd Apelacyjny dokonał zbyt wąskiej oceny sytuacji powoda pod kątem art. 23 Kodeksu cywilnego [ochrona dóbr osobistych], gdyż nie wziął pod uwagę odbioru społecznego – kibiców judo, rodziny zawodnika, trenerów, a jedynie odczucia subiektywne skarżącego. (…) Nie można wykluczyć, że prawo do samorealizacji sportowca może być oceniane jako dobro, gdy dochodzi do naruszenia przez związek sportowy kryteriów doboru kadry narodowej na zawody”.
Wyrok ten wydaje się być kluczowy dla przyszłej ochrony sportowców w Polsce i mocno liczymy, że nie będą się oni już więcej musieli zmagać z tego typu problemami w walce o dobra osobiste związane z uprawianiem sportu. Jak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże… ⌛