Warsztaty o ochronie socjalnej sportowców wyczynowych w Polsce

ISG 01 listopada 2023

Udostępnij:

W październiku 2023 w biurze ISG w Warszawie odbył się warsztat dotyczący ochrony socjalnej sportowców dyscyplin olimpijskich w Polsce, który poprowadził dr Paweł Zembura. Warsztat jest częścią projektu SOPROS, którego celem jest lepsze zrozumienie i wzmocnienie ochrony socjalnej sportowców w krajach europejskich.

Uczestnikami byli istotni interesariusze w systemie sportu sportowego w Polsce – przedstawiciele instytucji publicznych (Instytutu Sportu), Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, związków sportowych czy klubów.

W trakcie warsztatów rozmawialiśmy m. in. o
1. aktualnych działaniach na rzecz ochrony socjalnej sportowców w Polsce;
2. słabościach systemu sportowego w Polsce pod kątem ochrony zawodników i ich włączania w procesy decyzyjne;
3. rozwoju narzędzi, mających wspomóc sportowców (i interesariuszy) w lepszym planowaniu i zrozumieniu ich ochrony socjalnej.

Podstawową charakterystyką systemu sportowego w kontekście ochrony socjalnej zawodników jest system stypendialny MSiT jako „baza”, instrument, który ma „wynagradzać” i chronić zawodników. Jego nieefektywność, w kontekście ochrony socjalnej nad zawodnikami wpływa na ich złą sytuację.

Uczestnicy warsztatów wierzą w potrzebę „odgórnych” regulacji w tym zakresie. Procesy oddolne nie działają a zawodnicy w polskim systemie sportowym mają do powiedzenia bardzo mało – pozornie i „konsultacyjnie” działają komisje zawodnicze przy związkach sportowych, związki też mają kontrolę nad zawodnikami, która wynika z regulacji w Ustawie o Sporcie, a sami zawodnicy rzadko angażują się w sprawy związane z podejmowaniem decyzji w systemie sportowym.

W ramach projektu SOPROS chcemy wypracować narzędzia mające na celu samoocenę sytuacji zawodników (i ich szans) i interesariuszy odnośnie ochrony socjalnej. Najbliższa konferencja w SOPROS, mająca na celu przedstawienie tych narzędzi odbędzie się w kwietniu 2024 w Kolonii. Zainteresowanych tematem do zapoznania się z efektami projektu EMPLOYS, który dotyczył „pracy” sportowców w krajach europejskich.

Polecane wpisy