Odpowiedzialność społeczna klubów PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet – raport

ISG 19 kwietnia 2022

Udostępnij:

Nasz najnowszy raport przedstawia charakterystykę działań wpisujących się w odpowiedzialność społeczną klubów PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet w szczególnym okresie pandemii Covid-19. W raporcie zebraliśmy informacje dotyczące tego, co dzieje się w klubach w odniesieniu do odpowiedzialności społecznej, jaki jest zakres ich praktyk w tym obszarze i czym poszczególne kluby się wyróżniają.

Raport można pobrać TUTAJ.

Na tym etapie, w przypadku zdecydowanej większości klubów obu lig temat odpowiedzialności społecznej nie jest znany lub nie jest postrzegany jako istotny. Z drugiej strony liderzy z obu lig – Łomża VIVE Kielce w PGNiG Superlidze i MKS FunFloor Perła Lublin w PGNiG Superlidze Kobiet to organizacje wyróżniające się w niektórych przejawach odpowiedzialności wśród całej stawki klubów sportowych w Polsce.

dr Paweł Zembura

Odpowiedzialność społeczna w PGNiG Superlidze

Przeprowadzona analiza klubów PGNiG Superligi wykazała niewielkie zaangażowanie się klubów w odpowiedzialność społeczną. Średni wynik w sezonie 2020/2021 wyniósł 6%. Obszarem, w którym kluby uzyskały najlepsze oceny było społeczeństwo (8%), jednak różnice między obszarami są niewielkie. Średnia ocena w obszarze rządzenie to 6%, a w obszarze środowisko to 4%. Wyróżnić pozytywnie należy drużynę Łomża Vive Kielce, która w obszarach społeczeństwo i środowisko uzyskała znacznie wyższe wyniki od ligowej średniej.

W obszarze społeczeństwo kluby najczęściej podejmują się wspierania działań charytatywnych, w które angażuje się ponad połowa klubów. Kluby również angażują się w dużej mierze we współpracę w obszarze edukacji dla dzieci i młodzieży objętych szkoleniem. Kluby nie poświęcają w istotnym stopniu swojej uwagi obszarowi środowisko. Działania są incydentalne, większość klubów w ogóle nie udzielała się w tym zakresie. W obszarze rządzenie można zaobserwować duże zróżnicowanie między klubami i ciężko wyodrębnić konkretny przykład, w którym zainteresowanie transparentnością czy budowaniem procedur wokół klubu czy procesu szkolenia byłoby bardziej widoczne.

Odpowiedzialność społeczna w PGNiG Superlidze Kobiet

W PGNiG Superlidze Kobiet również zaobserwowano niską średnią ocenę zaangażowania się klubów w odpowiedzialność społeczną. W odróżnieniu od ligi mężczyzn, obszarem, który uzyskał najwyższy procent jest rządzenie (7%). Obszar ten uzyskał lepszy średni wynik niż w lidze mężczyzn (7% u kobiet, 6% u mężczyzn). Na wyniki w tym obszarze wpływa jednak dobra, wyróżniająca się wśród reszty, ocena klubu MKS FunFloor Perła Lublin (32%).

W obszarze społeczeństwo, podobnie jak w lidze mężczyzn, największe zaangażowanie klubów widoczne jest w podejmowaniu lub wspieraniu działań charytatywnych. W obszarze środowisko większość klubów nie podejmuje żadnych działań. Trzy kluby, które zaangażowały się w tym obszarze (tj. MKS FunFloor Perła Lublin, EKS Start Elbląg i Młyny Stoisław Koszalin), informują na swoich stronach internetowych o możliwościach dojazdu na wydarzenie sportowe za pomocą alternatywnych środków transportu. Te działanie są jednak jedynymi z tego obszaru.

W klubach zwracano uwagę, że o ile pandemia sama w sobie nie zmienia znacząco ich rozumienia odpowiedzialności społecznej, to już kanały, poprzez które kluby się w nią angażują mogą się zmieniać. Jako przykład przytoczono m.in. konieczność większej obecności i prowadzenia interakcji z kibicami w mediach społecznościowych. W raporcie kolejno charakteryzujemy wyniki badania, ich interpretację, dobre praktyki klubów oraz przedstawiamy rekomendacje. Na końcu znajduje się opis metodologii.

Recommended posts